Linkler | İletişim
«« Önceki Sayfa

BAŞKANIN MESAJI

GÖNÜL KAZANMAK

GÖNÜL KAZANMAK
Gönül, dostlukların, yakınlıkların kurulduğu, yarenliklerin yapıldığı veya kızgınlıkların, kırgınlıkların yaşandığı bir yer. Bu duygu, düşünce ve davranışların kaynağı gönülden gönüle ulaşan mesajlar, mekânı ise gönüldür. İrfan hazinemiz olarak da nitelendirdiğimiz gönül, bir kitaptır.
 
“Hak bir gönül verdi bana ha demeden hayran olur.
 Bir dem gelir şâd olur bir dem gelir giryân olur” diyen sevgiler sultanı Yunus, gönlün raksını dile getirmiş ve gönül ile ilgili olarak şu sıfatları kullanmıştır. Gönül, kalptir, sevdadır, aşktır, düşüncedir, duygudur, candır, ruhtur, kısacası insanlık gönülde saklıdır.  İnsan denince akla ilk gelen sıfat gönül olduğuna göre; öyleyse hepimiz gönülden ibaret olan birer varlığız.
Anlaşılıyor ki gönül, etkilenen olduğu kadar da etkileyen bir yapımızdır. Öyle olmasaydı Yüce Tanrı, insanların gönüllerini mekân seçer miydi, ne dersiniz? O halde gönül kazanmak, bir gönüle girmek demek, Yüce Mevla ile komşu olmak demektir. Muradımız, Mevla’mızla birlikte olmaksa, duygu, düşünce ve davranışlarımızın da yönü gönül kazanmaya yönelik olması gerekir derim, ama doğrusunu siz bilirsiniz. Bilirsiniz bilmesine, yine de gönüller sultanı Koca Yunus’un
“Yunus der hoca, gerekse bin var hacca.
Hepisinden en yüce, bir gönüle girmektir.” dizelerini nasıl kulak ardı edebiliriz. Gönül kazanmanın ne kadar önemli olduğunu belirtirken; gönül kırmanın da insan için zül olduğunu söylemeden edemeyiz.
“Gönül Çalab'ın tahtı
Çalap gönüle baktı.
İki cihan bedbahtı
Kim gönül yıkar ise” diyen Yunus, gönül yıkmanın insan ve insanlık için kabul edilemez bir davranış olduğunu, böylelerinin sürekli mutsuz olacağını şiir diliyle dile getiriyor..


Tüm varlığa gönül gözü ile bakabilir ve olarla gönül dili ile konuşabilirsek, gönül kitabını doğru okumayı başarmış oluruz. Gönüllere girmiş, gönüller kazanmış, gönüller yapmış hepsinden öte gönülden sevmiş ve sevilmiş oluruz. Ne mutlu bunu başarabilenlere!  


Davranışlarımıza bireysel egoizmin giderek egemen olduğu günümüzde “gönül kazanma” işini yeterince önemsiyor muyuz? Sizlerin ne söyleyeceğini bilemiyorum, ama bana kalırsa bu erdemli davranıştan giderek uzaklaşıyoruz. Kişisel çıkarlarımız davranışlarımıza o kadar egemen olmuş ki, bırakın gönlü kazanmayı, kolayca kırar hâle gelmişiz. Gönül almak, gönül kazanmak çok zor; ama kırmak, yıkmak ise kolaydır. Kırılan gönlü tamir etmek, adeta imkânsızdır. “Gönül bir sırçadır kırılırsa tamiri olmaz.”sözü boşa söylenmemiştir.
“Bir bahçeye giremezsen,
Durup seyran eyleme.
Bir gönlü yapamazsan,
Yıkıp viran eyleme.” diyor Yunus Emre. Hünkâr Hacı Bektaşi Veli de bunu “incinsen de incitme” diyerek bizleri uyarmıyor mu? İlk secdenin insana olduğu gerçeğini unutmamamız gerekir.


Bu dünyadan ayrıldığımızda insanlığa bırakabileceğimiz ve aynı zamanda beraberimizde götürebileceğimiz en güzel hediye; tertemiz bir gönüldür. Gönül öfke, düşmanlık, yalan ve kin gibi duygular için değil, sevgi için yaratılmış bir yapıdır.


Bir gönül şehrinde dolaşmak, gönül evine misafir olabilmek için karşımızdakinin gönül kapısını açmak zorundayız. Gönül kapısının anahtarı sevgidir, saygıdır, şartsız kabuldür, değer vermektir. Değer vermeyen, değer bulamaz, kendisinin de bir değer olduğunu da anlayamaz.

Diğer Mesajlar

 
 
 
 
 
   
Tüm Mesajlar www.hosgoruvesevgiocagi.org.tr
   DERNEK DUYURULARI
VI. Uluslararasi Canik Sempozyumu

Degerli meslektaslarimiz,

Sizleri, Samsun Canik Belediyesi’nin öncülügünde Ondokuz Mayis Üniversitesi Egitim Bilimleri Bölümü, Samsun Milli Egitim Müdürlügü, Türk Psikolojik Danisma ve Reh

Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongre Duyurusu

Yeterli çogunluk toplandigi taktirde 13/03/2016 tarihinde, yeterli çogunluga ulasilamadigi taktirde ise 27/03/2016 tarihinde Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongresi yapilacaktir.  

Engelimize Degil Potansiyelimize Bakin


Samsun Valiligi koordinasyonunda Canik Belediyesi tarafindan yürütülmekte olan bu proje, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi tarafindan ODES programi kapsaminda finans edilmektedir.
   ÖZLÜ SÖZ
   ANKET
 İlkerimizi Beğeniyor Musunuz ?
Evet(96%)
Hayır(3%)

   
286 kişi oyladı.
   MAKALELER
Makaleler İçin Tıklayınız.