Linkler | İletişim
«« Önceki Sayfa

BAŞKANIN MESAJI

BAYRAMLAR VE BİZ

BAYRAMLAR VE BİZ
Bayramlar dostlukların pekiştiği, dayanışmanın yoğunlaştı, özverinin üst düzeye ulaştığı, davranışların sevgi ve saygıyla şekillendiği çok özel milli ve dini günler olup, birey ve toplum hayatında yeri tartışılmaz. Tartışılmaz diyorum, çünkü başta davranış bilimcileri olmak üzere toplum, ekonomi ve siyaset bilimcilerince bayramların yaşamımızdaki önemi ve rolü açık ve seçik olarak ortaya konmuştur, tartışmaya gerek var mı? Bu günlerde akraba ve komşuların birbirleri ile olan ilişkileri kuvvetlenir, birlik ve kardeşlik duyguları güçlenir.


Dini bayramlar, toplumlar için birleştirici ve bütünleştirici bazı emir ve uygulamaların gelenekselleşerek sosyal bir olguya dönüşmüş dini günlerdir. Yüce dinimizin gereği olarak bir yılda coşku ve huşu işinde kutladığımız dini bayramlarımızdan biri RAMAZAN diğeri ise KURBAN BAYRAMI’dır.  Ramazan bayramı, tutulan oruçla bireyin nefsini disipline etmesi kadar, zekât, sadaka ve fitre verme gibi davranış ve tutumların gerçekleşmesiyle varlıklıdan varlıksıza doğru bir kazanç paylaşımı gerçekleştirerek refahın tabana yayılmasını amaçlamayan bir ego eğitimi vererek bireysel ve toplumsal bir mutluluk yaratmaktadır. Kurban Bayramı da ramazan bayramını izleyen iki ay on gün sonra gerçekleşen yine zenginin malından fakire kurban adı altında bir mal aktarımıdır. Kurban kesmek; dinimizce kabul edilen bir formatta Allah için fakirlere verilen bir ziyafettir. Gerektiğinde Müslüman’ın bütün varlığını Allah yolunda feda edebileceğinin bir ifadesidir, kurban kesmek.


 “Bir Müslüman samimiyetle kurbanını keserse kıyamet gününde bunun karşılığını kat kat bulur” müjdesine olan inancından dolayı; kurban kesen kimsenin gönlünde bir huzur doğarken; sosyal adaletin gerçekleşmesine olan katkısından dolayı da bireyler arasındaki sevgi bağlarının kuvvetlenmesinde etkili olur. Ana-babaların, akraba ve dostların, komşu ve iş arkadaşlarının bayramlarını içtenlikle tebrik edenlerin gönlü; sevgi, saygı, dostluk, kardeşlik, acıma, hoşgörü, yardımseverlik ve dayanışma duyguları ile dolarken; nefretler erir, kinler yok olur; düşmanlıklar, dargınlıklar sona erer. Böylelikle toplumu oluşturan fertler birbirleriyle kaynaşarak milli birlik sağlanır ve toplumu rahatsız eden ayrılık ve düşmanlıklar yok olur.
Evet, yok olur, yok olmasına ama bizler, bayramları özüne uygun duygular içinde kutluyor muyuz? İçimizdeki ikilik kini söküp atabiliyoruz? Doymak bilmeyen bireysel egoizmimize ne kadar firen koyabiliyoruz? Yaratılanı Yaratan’dan ötürü ne kadar hoş görüyoruz?  Muhtaç olana yardımlarımızda ne kadar samimiyiz, yoksa şov mu yapıyoruz?  Bu soruları cevaplarını başta kendim olmak üzere sizlere bırakıyorum. Siz daha iyisini bilir, doğrusunu yaparsınız. Bu duygularla Yüce Allah’ın rızasını kazanmak için akıtılan kurban kanları, insanlarımızın kalplerinden küskünlükleri, dargınlıkları alıp götürmesi, sevgi çiçeklerini yeşertmesi, ülkemizin birliği, dirliği ve bölünmez bütünlüğü için vesile olmasını, insana ve insanlığa zulmedenleri de ıslah edip insafa getirmesi dileğiyle bayramınızı gönülden kutluyor, sevdiklerinizle birlikte nice bayramlar diliyorum.

Diğer Mesajlar

 
 
 
 
 
   
Tüm Mesajlar www.hosgoruvesevgiocagi.org.tr
   DERNEK DUYURULARI
VI. Uluslararasi Canik Sempozyumu

Degerli meslektaslarimiz,

Sizleri, Samsun Canik Belediyesi’nin öncülügünde Ondokuz Mayis Üniversitesi Egitim Bilimleri Bölümü, Samsun Milli Egitim Müdürlügü, Türk Psikolojik Danisma ve Reh

Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongre Duyurusu

Yeterli çogunluk toplandigi taktirde 13/03/2016 tarihinde, yeterli çogunluga ulasilamadigi taktirde ise 27/03/2016 tarihinde Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongresi yapilacaktir.  

Engelimize Degil Potansiyelimize Bakin


Samsun Valiligi koordinasyonunda Canik Belediyesi tarafindan yürütülmekte olan bu proje, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi tarafindan ODES programi kapsaminda finans edilmektedir.
   ÖZLÜ SÖZ
   ANKET
 İlkerimizi Beğeniyor Musunuz ?
Evet(96%)
Hayır(3%)

   
286 kişi oyladı.
   MAKALELER
Makaleler İçin Tıklayınız.