Linkler | İletişim
«« Önceki Sayfa

BAŞKANIN MESAJI

MUHTAÇ OLDUĞUMUZ DUYGU

MUHTAÇ OLDUĞUMUZ DUYGU


Varlığımızın devamlığı ve gelişmesi ve mutluluğu, gereksinimlerimizin yerinde ve zamanında giderilmesine, yani doyum bulmasına bağlıdır. Bu gereksinimlerimizin başında yeme, içime, solunum, boşaltım, cinsel istek ve arzular gelmektedir. Fizyolojik ya da temel gereksinimlerimiz olarak adlandırdığımız bu gereksinimlerimiz, yeterince karşılanmazsa, bireysel varlık sona erer, neslin devamı durur. Bunun üzerine temellenen gereksinim ise güvendir. Bireyin kendine güvenmesinin yanında kendini güven içinde hissetmesi, başkalarına güven vermesi; onun ruh sağlı bakımından oldukça önemlidir. Tüm canlılar için geçerli olan bu duygu, öyle bir duygu ki, insan ve toplum davranışlarının biçimlenmesinde ve toplumun yapılanmasında da etkili olmaktadır. Evlenme, çocuk sahibi olma, mal edinme, sosyal güvenlik kuruluşlarının oluşması güven duygusunun doğurgularından sadece bazılarıdır. İnsan bir şeye dayanmak ve güvenmek ihtiyacındadırlar. Kimi zenginliğine, kimi güzelliğine kimileri de bileğine, yüreğine... Bunların hepsi de güzel ama geçici, asıl olan yüreğine, bilime, insanlara ve var edene güvendir.


Güvenilir olma, güvende olduğunu hissetme, psikolojik sağlık bakımından oldukça önemlidir. Bazı suçları analiz ettiğimizde; birçoğunun temelinde direk ya da dolaylı olarak güvensizliğin bulunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çevresine aşırı güvensizlik içinde bulanan kimselerin yaşadıklarının bireysel ve toplumsal paranoyadan başka bir açıklaması olabilir mi? Başkalarına güvenmek, güven vermek, güven içinde olmak, herkesin arzuladığı ve yaşamak istediği bir duygu… İstemek yetmez, isteğe ulaşmanın yolu onu yaşama geçirecek uğraşılardan geçer. Başarılı ve mutlu olmayı isteyen insan, birlikte olduğu, yaşamı paylaştığı kimselere güvenmelidir. Bilmiyorsa bunu öğrenmelidir, derim. Demesi benden, yine de siz bilirsiniz!


Güven içinde olmak, başkalarına güvenmek, oldukça önemli bir duygu olmasına önemli, ama güvene değer olmak da daha önemli olsa gerek. İnsanlara güvenmek güzel bir duygu, ya güvene layık olmak, erdemlilik. Erdemli olmak deyince aklımıza gelen yegâne özellik güvenilir olmak değil mi? Yakınlığın, yarenliğin, arkadaşlığın hatta dostluğun temel direğidir güvenilir olmak. Güvenilir insan, hak ve nefaset ilkelerine sahiptir, tutarlıdır, kararlıdır, hiçbir varlığı ve insani değeri istismar etmez, takiye yapmaz. Emaneti kutsal bilir, ona ihanet etmez. Sorumluluklarının bilincinde olup, üretken ve fedakârdır. Güven sorunu yaşayan kimse, sürekli gerilim içindedir, ya pimi çekilmeye hazır bir bomba gibi ya da alabildiğine ürkek ve kaçaktır. Böylesi birinin verimliliğinden, mutluluğundan söz edebilir miyiz? İşte, güvenen sorunu olmayan ve olan insanın durumu. Başka söze gerek var mı, ne dersiniz?


Güven vermeyen ve güvensizlik yaşayan bir kimsenin, hem kendisiyle, hem de çevresiyle iyi ilişkiler kurması olası olabilir mi, ne dersiniz. Kendisi ve çevresiyle ilişkileri iyi olmayanın ne psikolojik sağlığından ne de bedensel sağlığından söz edebiliriz. Bu nedenle diyorum ki, mutluluğumuz için muhtaç olduğumuz duygu, güvenmek ve başkalarına güven veren anlayış içinde olmaktır. Güven vermek ve güvene layık olmak, insan olmak demektir. Güvenmek ve güven vermek hem kolay hem de kolay değil, yoğun bir çabayı, gayreti, hepsinden öte insanı değerlere sahip olmayı gerektirir. Bu başkasının bizim adımıza seçimi değil, bizim kendi seçimimizdir.


Öncelikle kendi kendimizi sorguladığımızda; kendimize ve çevremizdekilere ne ölçüde güven veriyoruz ve onlara ne kadar güveniyoruz? Başkasına değil, bu sorunun gerçek cevabını kendi kendimize verelim. Bu soruya vereceğimiz cevabın gerçeklik düzeyi, kendimize olan dürüstlük ve saydamlığımız kadardır.  Gerçekten de kendimize ne kadar dürüst davranıyoruz? Bilemem,  siz bilirsiniz! Gerçeklerimizi görmek için bir ayna tutalım kendimize, o aynadaki görüntüye sanki bir başkasıymış gibi bakıp, görelim gerçek çehremizi. Hatta çevremizdekilerin bu konudaki yorumlarını da dikkate alalım. İşte o zaman yakalarız gerçek güven düzeyimizi, o zaman insan olma yolundaki yolculuğumuz hedeflediğimiz yönde gerçekleşir. Hedeflediğiniz yönde iyi yolculuklar, yolunuz aydınlık, baktınız açık olsun…

Diğer Mesajlar

 
 
 
 
 
   
Tüm Mesajlar www.hosgoruvesevgiocagi.org.tr
   DERNEK DUYURULARI
VI. Uluslararasi Canik Sempozyumu

Degerli meslektaslarimiz,

Sizleri, Samsun Canik Belediyesi’nin öncülügünde Ondokuz Mayis Üniversitesi Egitim Bilimleri Bölümü, Samsun Milli Egitim Müdürlügü, Türk Psikolojik Danisma ve Reh

Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongre Duyurusu

Yeterli çogunluk toplandigi taktirde 13/03/2016 tarihinde, yeterli çogunluga ulasilamadigi taktirde ise 27/03/2016 tarihinde Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongresi yapilacaktir.  

Engelimize Degil Potansiyelimize Bakin


Samsun Valiligi koordinasyonunda Canik Belediyesi tarafindan yürütülmekte olan bu proje, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi tarafindan ODES programi kapsaminda finans edilmektedir.
   ÖZLÜ SÖZ
   ANKET
 İlkerimizi Beğeniyor Musunuz ?
Evet(96%)
Hayır(3%)

   
286 kişi oyladı.
   MAKALELER
Makaleler İçin Tıklayınız.