Linkler | İletişim
«« Önceki Sayfa

BAŞKANIN MESAJI

ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ
ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ
 “İnsanların en hayırlısı insana ve insanlığa hizmet edendir.” sözünü temel aldığımızda; bütün meslekler kutsaldır. Ancak, meslekler arasında öyle bir meslek var ki, hepsi onunla vardır, ona muhtaçtır. İşte o meslek, öğretmenlik mesleğidir. Milletlerin geleceğini belirleyen en kutsal ve yüce meslektir öğretmenlik. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğitimciden yoksun bir millet, henüz millet adına alma kabiliyetini kazanmamıştır.” açıklaması, Diyojen’in “Yeryüzünde öğretmenlikten daha şerefli bir meslek tanımıyorum.” ifadesi, Hz. Ali, “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” yaklaşımı, mesleğin kutsiyetini ifade etmektedir. Öğretmenliğe tanrı mesleği denmesinin gerekçesi de bu olsa gerek.
Öğretmen, yapıcı ve yaratıcı, insan haklarına saygılı, özverili, çevreye güven ve inanç veren, içi insan sevgisiyle dolu bir kişidir. Kaygılar onda yok olur, duygular onunla şekillenir, onunla bestelenir şarkılar, türküler.  Sabrın bitti denildiği yerde öğretmen çıkar karşımıza. Sevgidir, saygıdır, insanlık örneğidir o. Tembellik, yılgınlık, vefasızlık yoktur onda. Çalışmak, düşünmek ve üretmektir onun işi, çünkü o hizmeti hedeflemiştir, insanın yetmezlikten yeterliliğe ulaşması, var olması, mutlu olmasıdır onun gayesi.  Onun eve dönünce bitmez görevi, yarın için daha iyi hizmet üretmek için başlar. Derde dermanda, uçan kuşun kanadında, akan çeşmede,  dönen tekerde, parlayan her ışıkta, muhabbet ve her sevda da o vardır. Annedir, babadır, güven ve ümit kaynağı, sönmeyen bir güneştir o. Madden değil belki, ruhen mutlu, coşkulu kişidir o. Çalışan, üreten ve paylaşarak yaşayacak mutlu insanlar yetiştirme gibi büyük hayalleri ve umutları var onun.
Hepimiz, bir milletin milli, ahlâki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olmasının öğretmenlerinin üstün çalışmalarına bağlı olduğunu, gelecek gençlerin, gençler ise öğretmenlerin eseri olacağını biliyoruz. Öğretmen, geçmişin öğreticisi, geleceğin kurucusudur o. Etrafını aydınlatarak karanlıklara meydan okuyan doğan güneştir. Yaydığı sevgi ışınları ile içimizi aydınlatır. Bize doğruyu, güzeli, iyiyi, mertliği, milli duyguları kazandırarak; her alanda yeniliği, yenileşme isteğimizi uyandırır. Davranışlarımızın, duygularımızın, düşüncelerimizin ve hayata bakışımızın biçimlenmesinde o vardır.  Başta sağlığı olmak üzere tüm varlığını insanlık için harcar. Mesleğinin bir gönül işi olduğunu bilir, bu nedenle de, mesleğinin kaçıncı yılında olursa olsun ilk günkü heyecanı asla kaybetmez.
Sahip olduğu vatan ve meslek bilinci ile millet ve insan sevgisi her türlü takdirin üzerinde olan bu mesleğin mensuplarına hak ettiği yeri verebiliyor muyuz?  Onların dertlerini ne kadar dert ediniyor, sevinçlerini ne kadar birlikte yaşaya biliyoruz? Bizi dünden bu güne ulaştıran, geleceğimizin yapılanmasında etkili olan öğretmenlerimiz için ne söylesek, ne yapsak azdır, derim. Onu anlatmaya sözcükler de nefes de yetmez, çünkü ummandır o.  Böylesi anlamlı ve önemli bir meslek insanına toplum olarak her zamankinden daha çok sahip çıkmamız gerekmez mi, ne dersiniz?  Gerçekten toplum olarak bu görevimizi yeterince yerine getirebiliyor muyuz? Bana sorarsanız üzülerek hayır demek zorundayım. Yine soruyorum: Toplum olarak vicdanımız gerçekten rahat mı? Ben rahat olduğumu söyleyemiyorum. Acaba bu güne kadar gelmiş geçmiş yöneticilerin vicdanları rahat mı? Sanmıyorum ki, rahat olsun! Şayet, rahat olduklarını söylüyorlarsa; lütfen kafalarını kumdan çıkararak gerçekleri görsünler, isterim.  Milletçe bu vicdan azabından kurtulmak istiyorsak; ne olur, öğretmenlerimize hak ettiği yeri verelim, verelim ki, bizlerde onlara hizmetlerinin karşılığını, bir nebze de olsa, yerine getirmenin mutluluğunu yaşayalım. İnsanlığa giden yolun ilk adımı, öğretmene sahip çıkmadır. Söylemesi benden, takdir sizlerden!
Diğer Mesajlar

 
 
 
 
 
   
Tüm Mesajlar www.hosgoruvesevgiocagi.org.tr
   DERNEK DUYURULARI
VI. Uluslararasi Canik Sempozyumu

Degerli meslektaslarimiz,

Sizleri, Samsun Canik Belediyesi’nin öncülügünde Ondokuz Mayis Üniversitesi Egitim Bilimleri Bölümü, Samsun Milli Egitim Müdürlügü, Türk Psikolojik Danisma ve Reh

Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongre Duyurusu

Yeterli çogunluk toplandigi taktirde 13/03/2016 tarihinde, yeterli çogunluga ulasilamadigi taktirde ise 27/03/2016 tarihinde Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongresi yapilacaktir.  

Engelimize Degil Potansiyelimize Bakin


Samsun Valiligi koordinasyonunda Canik Belediyesi tarafindan yürütülmekte olan bu proje, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi tarafindan ODES programi kapsaminda finans edilmektedir.
   ÖZLÜ SÖZ
   ANKET
 İlkerimizi Beğeniyor Musunuz ?
Evet(96%)
Hayır(3%)

   
286 kişi oyladı.
   MAKALELER
Makaleler İçin Tıklayınız.