Linkler | İletişim
«« Önceki Sayfa

BAŞKANIN MESAJI

GÜÇLÜ İRADENİN DAVRANIŞI

GÜÇLÜ İRADENİN DAVRANIŞI


“Sabır insanı yaşatırsa aziz, öldürürse şehit eder”


Zaman zaman kendimize, hatta çevremizdeki kimselere “sabırlı ol” deriz. Gerçekten bu uyarıya ne kadar uyarız, bilemiyorum. Genelde, yeterince sabırlı olmadığımızı söylemek zorundayım. Sabırlı davranmış olsaydık, bunca pişmanlıkları yaşamış olur muyduk? Yuvaları dağılanlara, cezaevlerinde ömürlerini tüketenlere sorsak; hemen hemen hepsi yaptıklarının üzüntüsünü derinden yaşadıklarını ve sabırlı olsalardı bu durumu yaşamamış olacaklarını söylerler. Birkaç dakikalık sabır bile insanı çok büyük felaketlerden korur. Anlamadan, dinlemeden, düşünmeden hemen tepki veren insan, ne kadar sabırlı olabilir ki. Sabır, kendine güvenen insanın davranışıdır. Sabır, haksızlık ve yanlışlık karşısında yanlış yapmaktan çekinen ve doğru davranış için kendine zaman tanıyan insanın davranışıdır. Sabırlı insan kanaatkâr insandır. Sabır, bir çeşit bilgeliktir, bazen olayların kendi zamanları içinde gerçekleşeceğini anlamak ve kabul etmektir. Sabır, insanın kendi kendine sunduğu bir nimet, cennet hazinelerinden bir hazinedir,  Kısacası sabır,  adam gibi adamın davranışıdır.
İlmin kapısı Hz. Ali  (R.A)  “Bedende baş ne ise, imanda da sabır aynıdır. Başsız beden olmayacağı gibi, sabırsız da iman olamaz.”  sözünden de anlaşılacağı gibi sabır; acıya, zorluğa, haksızlığa ve yaşanan olaylara olumsuzluklara dayanma gücü olarak tanımlamaya çalıştığımız sabır, güzel bir huy olup; zorlukları yenmenin sırrı ve benliği olgunlaştıran tutum ve davranıştır.
İbadetlerin, dayanıklılığı artırmaya yönelik çalışmaların, meditasyon uygulamalarının bilişsel olduğu kadar bedenide sabırlı olmaya hazırladığını rahatlıkla söyleyebiliriz.  Yüce Kitabımızda "Şüphesiz ki, sabredenlere mükâfatları hesapsız ödenecektir." ifadesinde sabrın, insan için önemini vurgulanmaktadır. Sabırsız kimseler, uygusuz tepki vererek genellikle açmaza düşer,  psikolojik ve beden sağlığını kendi eliyle bozar.
Sabır, beklenmedik olaylar, içine düşülen güçlükler karşısında sıkıntılara katlanmadır, tolere etmedir; bu nedenle de acıdır, ama sonu başarıdır, zafere giden yoldur, mutluluktur. “Sabreden derviş muradına ermiş, sabretmeyen de cinnet geçirmiş” sözü her şeyi anlatmaya yeterlidir.
Şunu da unutmamak gerekir ki, insan onurunu incitecek durumlara katlanmak ve bunlara ses çıkarmamak ya da kendi gücü üstesinden gelebileceği olumsuzluklara karşı direnç göstermemesi, tembellik yapması, sabır değil, aksine “Saldım çayıra Mevla’m kayıra” misali miskinliğin kendisidir. Yani sabretmek, boyun eğmek değildir. Çünkü insan, olumsuzlukların üstesinden gelmek için; insana yakışan bir mücadele içinde olan kimsedir. Sabır ve onur, birbirini tamamlayan ve anlamlı kılan özelliklerdedir. Bizlere bahşedilen bu özeliklerimizi davranışlarımıza temel yaptığımız ölçüde insanız, derim, doğrusunu sizler bilirsiniz!  Eyüp peygamber sabrı dileklerimle…

Diğer Mesajlar

 
 
 
 
 
   
Tüm Mesajlar www.hosgoruvesevgiocagi.org.tr
   DERNEK DUYURULARI
VI. Uluslararasi Canik Sempozyumu

Degerli meslektaslarimiz,

Sizleri, Samsun Canik Belediyesi’nin öncülügünde Ondokuz Mayis Üniversitesi Egitim Bilimleri Bölümü, Samsun Milli Egitim Müdürlügü, Türk Psikolojik Danisma ve Reh

Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongre Duyurusu

Yeterli çogunluk toplandigi taktirde 13/03/2016 tarihinde, yeterli çogunluga ulasilamadigi taktirde ise 27/03/2016 tarihinde Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongresi yapilacaktir.  

Engelimize Degil Potansiyelimize Bakin


Samsun Valiligi koordinasyonunda Canik Belediyesi tarafindan yürütülmekte olan bu proje, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi tarafindan ODES programi kapsaminda finans edilmektedir.
   ÖZLÜ SÖZ
   ANKET
 İlkerimizi Beğeniyor Musunuz ?
Evet(96%)
Hayır(3%)

   
286 kişi oyladı.
   MAKALELER
Makaleler İçin Tıklayınız.