Linkler | İletişim
«« Önceki Sayfa

BAŞKANIN MESAJI

DEĞERLERİN DEĞERİ

DEĞERLERİN DEĞERİ


Değer deyince ne anlıyoruz? Değeri nasıl tanımlayabiliriz? Ya da nedir değer? Değer uğruna fedakârlık yapılan her şeydir. Değer bir kıymet ifadesidir. Bir şeyin azlığı, ya da bulunmazlığı,  o şeye değer katmıyor. O şeye duyulan özlem, yüklenen anlam ve uğruna yapılan fedakârlıktır, o şeyi değerli kılan. Anlaşılıyor ki bir şeyin değeri ona verilen önem kadar. Önemsiz ve anlamsız olan, kazanılması içi emek harcanmayanın değerli olduğunu söyleyemeyiz. Bu arada “Altının kıymetini sarraf bilir” sözünü de unutmamak gerekir. Nice değerler vardır ki,  ya bilgisizliğinden ya da aklı yetmediğinden o şeyin değerini anlamaya bilir. Biraz kaba olacak, ama yine de kaba da olsa bu durumu en iyi açıklayan o özlü sözü söylemek istiyorum. “Eşek hoşaftan ne anlar, suyunu içer tanesini bırakır” sözü her halde bunlar için söylenmiş olsa gerek.
 
İnsanoğlu var olduğu günden beri kendisiyle ve çevresiyle olan ilişkilerini, tutum ve davranışlarını tesadüflere bırakmamıştır. Her toplum, tarihi süreç içinde geçirmiş olduğu yaşantılar sonucu gidişatı daha ahenkli ve daha düzenli hale getirmek amacıyla, bir yandan kültürel varlığını geliştirir ve zenginleştirirken diğer yandan da değerler sitemini oluşturur. Bu siteminin oluşmasında evrensel değerlerin de önemli rolü den önemlidir. Bu nedenle değerler, hem milli hem de evrensel karakterli olabilir.  Toplumsal yaşayış, toplumu oluşturan bireylerin tutum ve davranışları, bu değerler sistemine göre biçimlenir ve anlamlandırılır. Değerlerinde kendi içinde değeri bulunmaktadır. Biri diğerine göre daha önemli ve anlamlı, hatta toplum için yaşamsal önem arz edebilir. Bir değer ne kadar aşkın varlıktan kaynaklanıyor, ya da ne kadar evrenselse o kadar değerlidir. Yoksa günü birlik esip geçen sam yeli gibidir.


Değerler de toplumsal gidişata göre değişip gelişirler, yani statik değil, dinamik bir sistemdir. Ancak, bu dinamizm, sağlıklı gelişmeyi hedeflemeli, yıkımı değil. Aksi halde sosyal çözülmelere ve çatışmalara neden olur. Toplumsal yaşantıya ithal ve günübirlik değerler hâkim oldukça; toplum kendi olmaktan uzaklaştığı gibi, tutum ve davranışlar da belisizlik hâkim olmaya başlar. Bu gidişat önceleri özgürlüklerin yaşanması gibi algılanırsa da zaman içinde birey de toplumda değerler erozyonu girdabında dönüşü olmayan bir yola girer. Yani sonun başlangıcı olur. İşte o zaman “İt atasını, eşek dayısını tanımaz” bir durum hâsıl olur.  Ayrıca, değerlerini yitiren, kendisi için neyin önemli neyin önemsiz olduğunu belirleyemediği için; neye göre karar vereceğini bilemez. Şaşkın ördek misali davranır.


Bildiğiniz gibi günümüz Türkiye’sinde fikir yaşamı ve kavramlar dünyası, bu tehditle yüz yüzedir. Bundan en çok zarar gören ve daha da görecek olan, basta demokrasi ile ahlak olduğundan; sevginin, bağlılığın yani sıra paylaşım, dayanışma, onur, adalet, özgürlük, eşitlik ve erdemlilik değerleri giderek çiğneniyor, bu anlamlı ve önemli değerlerin yerini tek değer olarak para ve tüketim çılgınlığı alıyor. Böylesi bir gidişat kimi memnun eder, bilmem ki? Ben insanım diyebilen birini memnun edeceğini sanmıyorum. Öyleyse, HOŞGÖRÜ VE SEVGİ OCAĞI DERNEĞİ ilkelerinden olan  “başta inanç olmak üzere kültürel değerlerin çıkar için kullanılmadığı, varoluş için güç kaynağı haline gelen bir Türkiye var etmek amacıyla”; bizi biz yapan değerlerimize sahip çıkalım. Varoluşumuzun yönünü ve yapısını belirleyen, bizleri anlamlı ve önemli kılan güç kaynağının, yani değerlerimizin değerini bilelim derim, ama siz ne dersiniz bilemem. 

Diğer Mesajlar

 
 
 
 
 
   
Tüm Mesajlar www.hosgoruvesevgiocagi.org.tr
   DERNEK DUYURULARI
VI. Uluslararasi Canik Sempozyumu

Degerli meslektaslarimiz,

Sizleri, Samsun Canik Belediyesi’nin öncülügünde Ondokuz Mayis Üniversitesi Egitim Bilimleri Bölümü, Samsun Milli Egitim Müdürlügü, Türk Psikolojik Danisma ve Reh

Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongre Duyurusu

Yeterli çogunluk toplandigi taktirde 13/03/2016 tarihinde, yeterli çogunluga ulasilamadigi taktirde ise 27/03/2016 tarihinde Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongresi yapilacaktir.  

Engelimize Degil Potansiyelimize Bakin


Samsun Valiligi koordinasyonunda Canik Belediyesi tarafindan yürütülmekte olan bu proje, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi tarafindan ODES programi kapsaminda finans edilmektedir.
   ÖZLÜ SÖZ
   ANKET
 İlkerimizi Beğeniyor Musunuz ?
Evet(96%)
Hayır(3%)

   
286 kişi oyladı.
   MAKALELER
Makaleler İçin Tıklayınız.