Linkler | İletişim
«« Önceki Sayfa

BAŞKANIN MESAJI

VAROLMANIN DOĞRU YOLU

VAROLMANIN DOĞRU YOLU
Aslında iki temel zamir vardır; “ben” ve “sen”. “Ben” olmadan “sen”, “sen” olmadan da “ben” olmaz, olamaz. Bir de “sen” ile “ben”in karşıtı gibi görülen “o” vardır. O, aslında “ben” ve “sen” kavramlarının ürünüdür.  “Biz” ise, bu üç zamirin anlamlı birlikteliğini anlatır. Yani “sen”, “ben” ve “o” olmadan “biz” olmaz. “Ben” ve “sen” birleşti; “biz” olmuştur. Diğer zamirler, bu üçün çoğulundan başka bir şey değildir. Bu nedenle de önemli olan bu üçlüdür. Zamirlerin oluşmasında; zıtların hem çatışmasını hem de dayanışmasını görmekteyiz. Bu kavramları birbirleriyle yarıştırmaya ne gerek var.
Hal böyle iken neden kimileri, “biz olmayı” ya da başkalarını ötekileştirerek sadece “ben olmayı” seçiyor? “Ya ben, ya da hiç kimse.” diyenler ile  “Ya hep beraber, ya hiçbirimiz.” diyenleri anlamak zor doğrusu, değil mi? Aslında, “ben” olmadan “biz” olmayacağı gibi, “biz” olmadan da “ben”i yaratmak olası değildir. Psikolojik sağlığı yerinde olan bir birey, kendisinin önemini kavradığı kadar, başkalarının da en az kendisi kadar önemli olduğunu anlayan ve bunu yaşamına mal eden kimsedir. Buna göre, sağlıklı bireyler, sağlıklı toplumu oluştururken; sağlıklı toplum da sağlıklı bireyleri yetiştirmektedir. Yani, birey topluma, toplum da bireye feda edilemez. Birey olmak, bencil olmak ya da sadece biz olmak noktasına taşır, yani “ben”i ya da “bizi” yok sayarsak;  bireyin de toplumun da mutluluğu, huzuru ve verimliliğinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalması kaçınılmaz olur.  Çünkü böylesi bir durumda; ya birey topluma, ya da toplum bireye mahkûm edilmiş olur. Bireysel “ben”lerine ulaşamayanlar, “toplumsal ben”lerine de kavuşamazlar. Uygarlık, “ben” olmayı başardığı kadar ve “biz” olmayı başarmış bireylerin birlikteliklerinin ürünü olduğuna göre;  “ben” olalım ki, “biz” olabilelim; “biz” olalım ki, arzu ettiğimiz bir dünyayı kurabilelim. Bunun için, başkalarını sevmenin aslında kendimizi sevmeden geçtiğini anlamamız gerekmez mi, ne dersiniz?


 “Beni bir ben bilirim, bir de beni Yaradan / Bana bir ben lazım, bir de beni anlayan.” diyen gönüller Sultanı Yunus, “ben”in önemini ve görevini ne güzel dile getirmiş. “Ölümdür tek başına yaşanan / Aşk iki kişiliktir.”diyen Şair Ataol Behramoğlu da “biz”in önemini vurgulamıştır. Bizlere düşen, Yunus’ların mesajı doğru anlayıp, tutum ve davranışlarımızı ona göre biçimlemek olsa gerek derim, doğrusunu siz bilirsiniz.


Kendimizi gerçekleştirdiğimiz ölçüde “ben” olmayı da “biz” olmayı da başarmış oluruz. Kendini geçekleştirmenin yolu da birey ve topluma dengeli bir ağırlık veren eğitimden geçer. Bu gerçek, kültürümüzde “dünya ve ahret dengesi”  kavramıyla ifade edilmek; “nefsini öldürme ıslah et” şeklinde de formüle edilmektedir.


Öyleyse, HOŞGÖRÜ VE SEVGİ OCAĞI DERNEĞİ ilkelerinden olan  “Ben olmayı bildiği kadar, biz olmayı da yaşama geçirmiş bir Türkiye var etmek amacıyla”; bireysel hak ve özgürlüklerimizin önemini kavrayıp, bunların gereklerini yerine getirdiğimiz kadar, “hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için” diyerek başkalarına karşı da hak ve yükümlülüklerimiz olduğunu anlayıp; insanları ötekileştirmemeye özen göstermemiz gerekir. 

Diğer Mesajlar

 
 
 
 
 
   
Tüm Mesajlar www.hosgoruvesevgiocagi.org.tr
   DERNEK DUYURULARI
VI. Uluslararasi Canik Sempozyumu

Degerli meslektaslarimiz,

Sizleri, Samsun Canik Belediyesi’nin öncülügünde Ondokuz Mayis Üniversitesi Egitim Bilimleri Bölümü, Samsun Milli Egitim Müdürlügü, Türk Psikolojik Danisma ve Reh

Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongre Duyurusu

Yeterli çogunluk toplandigi taktirde 13/03/2016 tarihinde, yeterli çogunluga ulasilamadigi taktirde ise 27/03/2016 tarihinde Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongresi yapilacaktir.  

Engelimize Degil Potansiyelimize Bakin


Samsun Valiligi koordinasyonunda Canik Belediyesi tarafindan yürütülmekte olan bu proje, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi tarafindan ODES programi kapsaminda finans edilmektedir.
   ÖZLÜ SÖZ
   ANKET
 İlkerimizi Beğeniyor Musunuz ?
Evet(96%)
Hayır(3%)

   
286 kişi oyladı.
   MAKALELER
Makaleler İçin Tıklayınız.