Linkler | İletişim
«« Önceki Sayfa

BAŞKANIN MESAJI

ENGELLİLERİN ENGELLERİNİ AŞTIĞI BİR TÜRKİYE İÇİN

ENGELLİLERİN ENGELLERİNİ AŞTIĞI BİR TÜRKİYE İÇİN
Evinde, ülkesinde ve hatta dünyadaki insanların mutlu, huzurlu ve geleceğe güvenle bakan bir yaşam sürdürmesini kim istemez ki! İnsanım diyen, insanlıktan nasibini bir nebze de olsa alan herkes ister. Mutluluğumuz başkalarının da mutluluğuyla yakından ilgili değil mi? O halde, top yekûn mutluluğun, hepimizin özverisine gayretine ve samimiyetine bağlı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz değil mi? Peki, çevremizde her hangi bir engelinden dolayı yetersizlik yaşanlar olursa o zaman mutluluğumuzda nasıl söz edebiliriz? Engelli insanların engellerinin yarattığı sıkıntıları bir ölçüde de olsa da aşmasını sağlayamadığımız sürece mutlu olmamız mümkün olur mu? Engellilerin kendi kendine yetmesi, belli bir bilgi ve kültür düzeyine ulaş¬ması, meslek edinip üretken hale gel¬mesi ve çevresiyle sağlıklı ilişkiler ku¬rarak toplumsal hayata katılmasını sağlanmasını sağlayamadığımız sürece insanım diyenin mutluluğundan asla söz edilemez.
 Engellilik, doğuştan ya da kaza veya uzun süren bir hastalık sonucunda oluşan bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yeteneklerden bir veya birkaçının kaybı olduğuna göre; potansiyel bir engelli adayı olduğumuzu unutmamamız gerekir. Egeli insanın bizden istediği onlara acımamız değil, sadece insan gibi yaşamak, okumak ve bizler gibi yaşamın tüm nimetlerinden faydalanmak istiyorlar. Nüfusunun ise yüzde 12`sini, yani yaklaşık olarak yaklaşık 8,5 milyon engelli yurttaşımızı görmezden gelemeyiz. Bu insanlığın kanayan bir yarasıdır. Bu yarayı sarmak ise, senin, benim, hepimizin görevidir. Kanayan bir yara görünce sızlamayan yürek olur mu?  Olursa bu yüreğin sahibine insan denir mi?
Katlanarak devam eden sorunları çözebilmenin temel yolu, toplumun tüm kurumlarının ve tüm kesimlerinin ortak çabası ile mümkün olabilecektir. Yani, engelli bireylere götürülecek nitelikli, nicelikli ve öncelikli hizmetlerin yeterince sağlanabilmesi; devlet, üniversiteler ve sivil toplum örgütlerinin ortak seferberliğiyle mümkün olacaktır. Unutmayalım ki, sağlıklı bir toplum, kendi engellilerine sahip çıkan, onların üretime katılmasını sağlayan koruyucu ve destekleyici olanakları yaratan bir toplumdur. Bunun için; başta engellilerin durumuna uygun mesleki eğitim programları geliştirilerek onların insanca yaşabilecekleri bir ortamın ekonomik altyapısı hazırlanmalıdır.
Şunu unutmamak gerekir ki, fırsat verilen her engelli kendini kanıtlama yarışında toplum içerisine girmektedir. Dikkat ederseniz, onlar kendi çıtalarını hep kendileri yükseltmeye çalışmışlardır. Bunlardan bir tanesi de spordur. Gelişmekte olan ülkeler arasında engelli sporuna en son başlayan Türkiye olmasına rağmen; 1990’lı yıllardan bu yana engelli sporunda gelişmiş ülkelerin başarısına ortak olduk. Her geçen gün bu başarılara yenileri eklenmektedir.
Bunun için, özürlü vatandaşlarımızın eğitim, rehabilitasyon, sağlık, hukuk, yönetim gibi alanlardaki ihtiyaçlarını karşılamak suretiyle, başkalarına en az muhtaç olarak yaşamlarını sağla¬yacak önlemleri ve verilebilecek destekleri artırarak onları mevcut bedensel, zihinsel ve sosyal becerilerini geliştirecek şekilde destekleyerek çalışan, üreten bireyler olarak topluma kazandırmak zorundayız.


Bilindiği gibi engellilik konusu temelde bir insan hakları sorunu olarak ortaya çıkmıştır. Diğer insanlar gibi engelli bireyler de engel türü ve derecesi ne olursa olsun insan onuruna yaraşır yaşam sürdürme hakkına sahiptir. Eğitimden sağlığa, iş ve mesleki rehabilitasyondan kültür ve sanata, spor ve kent standartlarının iyileştirilmesine, ulaşımdan psikolojik ve sosyal desteğe, bireysel ve aile danışmanlığı hizmetlerinden gerektiğinde sürekli bakıma kadar çok ciddi ve çözüm bekleyen sorunların bulunduğunu bilinmektedir.
Engellilerin, günlük yaşamda karşılaştığı sorunların çözümü için kent planlamaları engelliler de düşünülerek tasarlanmalıdır. Tüm bina, yapı ve konutlarda özürlülerin erişimini sağlayacak tedbirlerin alınması amacıyla yasalarda gerekli düzenlemeler yapılmalı, uymayanlara ruhsat verilmemelidir.  Bu konuda son yıllarda ülke genelinde küçümsenmeyecek düzeyde önemli adımlar atıldı. Atıldı atılmasına, ama yeterli mi? diye sorarsanız; yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Fakat son birkaç yıl içindeki gelişmeleri de inkâr etme aymazlığında da bulunmayız, emeği geçen herkese minnettarız.
Birleşmiş Milletler Teşkilatının 1992 yılında belirlediği “Dünya Özürlüler Günü”nün engellilerle ilgili toplumsal duyarlığın artmasına vesile olmasını dilerken, toplumun en hassas bu meselesinin sadece bir günde hatırlanmakla çözülemeyeceğini, engellilerle ilgili topyekûn bir bilinçlenmeye ihtiyacımız olduğunu belirtmek isterim. Engelli kardeşlerimizin bizden ve toplumdan en büyük beklentisi, her alanda fırsat eşitliğinin sağlanmasıdır. İşte o zaman HOŞGÖRÜ VE SEVGİ OCAĞI DERNEĞİ ilkelerinden olan  “Engellilerin engellerini aştığı, insanca yaşama olanaklarına kavuştuğu bir Türkiye” yaratabiliriz. Bunun için de her fırsatta onları kucaklayarak eşit ve değerli vatandaşlar olduklarını göstermeliyiz. Engellilerin sorunlarını çözüm üretmenin insanlık borcu olmanın yanı sıra çağdaş toplum ve devlet olmanın da önemli gereklerindendir

Diğer Mesajlar

 
 
 
 
 
   
Tüm Mesajlar www.hosgoruvesevgiocagi.org.tr
   DERNEK DUYURULARI
VI. Uluslararasi Canik Sempozyumu

Degerli meslektaslarimiz,

Sizleri, Samsun Canik Belediyesi’nin öncülügünde Ondokuz Mayis Üniversitesi Egitim Bilimleri Bölümü, Samsun Milli Egitim Müdürlügü, Türk Psikolojik Danisma ve Reh

Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongre Duyurusu

Yeterli çogunluk toplandigi taktirde 13/03/2016 tarihinde, yeterli çogunluga ulasilamadigi taktirde ise 27/03/2016 tarihinde Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongresi yapilacaktir.  

Engelimize Degil Potansiyelimize Bakin


Samsun Valiligi koordinasyonunda Canik Belediyesi tarafindan yürütülmekte olan bu proje, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi tarafindan ODES programi kapsaminda finans edilmektedir.
   ÖZLÜ SÖZ
   ANKET
 İlkerimizi Beğeniyor Musunuz ?
Evet(96%)
Hayır(3%)

   
286 kişi oyladı.
   MAKALELER
Makaleler İçin Tıklayınız.