Linkler | İletişim
«« Önceki Sayfa

BAŞKANIN MESAJI

DAYANIŞMA VE ÖZVERİNİN TÜM İNSANLIĞA ÖRNEK OLDUĞU BİR TÜRKİYE
DAYANIŞMA VE ÖZVERİNİN
TÜM İNSANLIĞA ÖRNEK OLDUĞU BİR TÜRKİYE
İnsanlar psikolojik olduğu kadar, sosyal ve ekonomik nedenlerle de birbirine muhtaçtır. Toplum, bu muhtaçlık sonucu ortaya çıkan beraberliğin ürünüdür, yani yaşamın özü beraberliktir. Toplumun doğru varolması ve onu meydana getiren bireylerin mutluluğu, geleceğe güvenle bakabilmesinde etkili olan toplumsal davranışlardan biri de dayanışma, paylaşma ve özverileridir. Dayanışma, toplum halinde yaşamanın sonucudur. Bu, tüm canlılar için böyledir. Dayanışma insanlar arsındaki bağları kuvvetlendirir, işbirliğini ve karşılıklı özveriyi artırır. İnsanların dışındaki canlılar bu eylemi içgüdüsel olarak sürdürürken; insanlar, varolmanın yolunun var etmekten geçtiğini bilinçli olarak sürdürmektedir.
Varlık durumları ne olursa olsun tüm insanlar birbirine muhtaçtır. “Demir kapı ağaç kapıya muhtaçtır” sözü bu geçeği en iyi şekilde anlatmaktadır.  Dayanışmanın olduğu toplumlarda yetersizlikler, bu toplumsal sürecin etkisiyle yeterliliğe dönüştüğünden; hırsızlık, soygun, vurgun gibi sosyal sorunların olma sıklığı azalır. Böylelikle sosyal çözülmenin yerini sosyal bütünleşme alır.
Toplumsal dayanışma, toplumun tüm kurum ve kuruluşların ortak değerlerde birleşmesi ve birlikte hareket etmesinin hem sonucu hem de sebebidir. Birinin diğerlerine karşı iyi niyet ve samimi bir hisle yaklaşmasın bir ürünü olarak ifade etmeye çalıştığımız sosyal dayanışmanın etkisi birleşen güç kaynaklarının doğuracağı sinerji, verimliliği artıracağından; toplumun refah düzeyini yükseltmesinin yanında, yalnızlık ve sahipsizlik gibi güvenlik gereksinimini ilgilendiren olumsuz duyguları ile baş edilmesini kolaylaştırır. Buna göre birey olarak topluma karşı görev ve sorumluluklarımızdan birinin de dayanışma ve yardımlaşma olduğunu söyleyebiliriz. Başkalarını güçlenmesine verebileceğimiz destek kadar insan olabileceğimizi unutmamamız gerekir.
Dayanışma sadece maddi bir destek olmayıp, aynı zamanda psikolojik bir destektir. Gerek bireysel gerekse toplumsal alanda yaşanan iyi ya da kötü günlerde bireyler arasındaki dayanışma, toplumun mutluluğu ve huzuru için; en az maddi içerikli dayanışma ve yardımlaşma kadar önemlidir.
Bu nedenle diyoruz ki, derneğimizin ilkelerinden biri olan “Dayanışma ve özverinin tüm insanlığa örnek olduğu bir Türkiye” var etmek için; gönlünde zerre kadar da olsa insan sevgisi bulunan herkesi, birlik ve beraberliğin mayası, hoşgörü, sevgi ve saygının okulu
HOŞGÖRÜ VE SEVGİ OCAĞI 'nda el ele vererek tek bir gönül olup, bu ideali geçekleştirmeye çağırıyoruz. Bu bir insanlık borcudur.
Diğer Mesajlar

 
 
 
 
 
   
Tüm Mesajlar www.hosgoruvesevgiocagi.org.tr
   DERNEK DUYURULARI
VI. Uluslararasi Canik Sempozyumu

Degerli meslektaslarimiz,

Sizleri, Samsun Canik Belediyesi’nin öncülügünde Ondokuz Mayis Üniversitesi Egitim Bilimleri Bölümü, Samsun Milli Egitim Müdürlügü, Türk Psikolojik Danisma ve Reh

Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongre Duyurusu

Yeterli çogunluk toplandigi taktirde 13/03/2016 tarihinde, yeterli çogunluga ulasilamadigi taktirde ise 27/03/2016 tarihinde Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongresi yapilacaktir.  

Engelimize Degil Potansiyelimize Bakin


Samsun Valiligi koordinasyonunda Canik Belediyesi tarafindan yürütülmekte olan bu proje, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi tarafindan ODES programi kapsaminda finans edilmektedir.
   ÖZLÜ SÖZ
   ANKET
 İlkerimizi Beğeniyor Musunuz ?
Evet(96%)
Hayır(3%)

   
286 kişi oyladı.
   MAKALELER
Makaleler İçin Tıklayınız.