Linkler | İletişim
«« Önceki Sayfa

BAŞKANIN MESAJI

GÜCÜMÜZÜN FARKINDA OLALIM

Çanakkale Savaşı sadece bizim değil, yakın dünya tarihinin en önemli savaşlarından biridir. Bu savaş, öteden beri İstanbul’a kavuşmak özlemi içinde olan, çağının en ileri tekniğine sahip emperyalistlerin karşısına Türk Milletinin sıradağ gibi dikildiği bir mücadelenin adıdır. Bu amansız mücadele, büyük Türk Milletine Atatürk gibi dahi bir lider kazandırmış, bağımsızlık savaşının temelleri, bu zaferlerle atılmıştır.


Çanakkale, emperyalizmim dişlerinin döküldüğü, bellerinin büküldüğü, heveslerinin kursaklarında kaldığı bir zaferin destanıdır. Bu öyle bir zafer ki, mazlum milletlerin, zalime karşı direncinin zaferidir. Çanakkale, Türkün ve Türklüğün varlığından bir kez daha dost ve düşmanın haberdar edildiği bir mücadelenin, yani Türk’ün ateşle imtihanının destanıdır.


Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk’ta bu destanın doğuşunu şöyle anlatıyor. “Siperler arasıdaki mesafe sekiz metre, yani ölüm muhakkak... Birinci siperdekiler hiçbiri kurtulmamacasına kâmilen düşüyor. İkinciler onların yerine geçiyor... Fakat ne kadar gıpta edilecek bir itidal ve tevekkülle biliyor musunuz? Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, hiç ufak bir korku ve endişe göstermiyor,  sarsılmak yok... Okuma bilenlerin elinde Kur’an-ı Kerim cennete gitmeye hazırlanıyorlar. Bilmeyenler kelime-i şahadet getirerek yürüyorlar. Emin olunuz ki, Çanakkale Savaşlarını kazanan bu yüksek ruhtur.”  dediği bu ruh, Anadolu yiğitlerinin kalplerinde ki vatan sevgisinden kaynaklanmaktadır. Vatan sevgisi imandan olduğuna göre; yıllardan beri vatanımızı içinde bulunduğu sıkıntıya sürükleyenler imanlarını gözden geçirmesi gerekmez mi, ne dersiniz?


Bu günün dünkünden farkı ne? Bugün dost bildiğimiz dünkü düşmanlar, dün top ve tüfekle giremedikleri vatanımıza şimdi kültürleriyle girdiler. Değerlerimizi erozyona uğratmak için, her geçen gün giderek artan bir tempo ile çalışmakta, kardeşi kardeşe düşürmek için, senaryo üzerine senaryo üretmekteler. Fitnelik, fesatlık onların yaradılışında var. Önemli onların yaradılışı mı, bizim tutumumuz mu? Bizler, günü birlik çıkarlarımızdan vazgeçmediğimiz sürece; onların senaryolarının figüranı oluruz. Türk’e yakışır mı figüranlık. Figüranlıktan geçen yol kıyakçılığa gider. Kıyakçılığın sonu, ayakçılıktır. Kimsenin bu milleti o noktaya sürüklemeye hakkı yoktur.  Millet olarak bugün dünkünden daha çok birliğe ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu gerçeğini unutmamamız gerekir. Bu nedenle milletçe; kurum ve kuruluşlarımızı yıpratacak söz ve demeçlerden kaçınmak zorundayız. Başta değerlerimizin geliştirilmesi olmak üzere, tüm zenginlik kaynaklarımızın doğru kullanılması ve hizmete dönüştürülmesi için yeni projeler üretmek varken; söz düellosuna ne gerek var? Yoksa oyuna gelmiş oluruz. “Akılı insan bir delikte yılana ikinci kez elini ısırtmaz” ifadesinden yola çıkarak soruyorum; ya “Türk Milleti zekidir ve Çalışkandır.” sözü yanlış ya da Türklüğümüzde bir sıkıntı var! Bilemiyorum. Doğrusunu siz bilirsiniz.
Bana düşen görev bir gerçeğin altını çizerek HOŞGÖRÜ VE SEVGİ OCAĞI DERNEĞİ ilkelerinden olan “Kalplerin birleştiği, gönüllerin buluşup tek yürek olduğu bir Türkiye” yaratmak için; Hacı Bektaşi Veli’nin ifadesiyle “Bir olalım, iri olalım, diri, olalım.” Buna mecburuz. Türk Milletinin bu sinerjiyi yaratacak gücü var, yeter ki gücümüzün farkında olalım. İçimizde saklı kalan gücümüzü açığa çıkaralım.

Diğer Mesajlar

 
 
 
 
 
   
Tüm Mesajlar www.hosgoruvesevgiocagi.org.tr
   DERNEK DUYURULARI
VI. Uluslararasi Canik Sempozyumu

Degerli meslektaslarimiz,

Sizleri, Samsun Canik Belediyesi’nin öncülügünde Ondokuz Mayis Üniversitesi Egitim Bilimleri Bölümü, Samsun Milli Egitim Müdürlügü, Türk Psikolojik Danisma ve Reh

Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongre Duyurusu

Yeterli çogunluk toplandigi taktirde 13/03/2016 tarihinde, yeterli çogunluga ulasilamadigi taktirde ise 27/03/2016 tarihinde Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongresi yapilacaktir.  

Engelimize Degil Potansiyelimize Bakin


Samsun Valiligi koordinasyonunda Canik Belediyesi tarafindan yürütülmekte olan bu proje, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi tarafindan ODES programi kapsaminda finans edilmektedir.
   ÖZLÜ SÖZ
   ANKET
 İlkerimizi Beğeniyor Musunuz ?
Evet(96%)
Hayır(3%)

   
286 kişi oyladı.
   MAKALELER
Makaleler İçin Tıklayınız.