Linkler | İletişim
«« Önceki Sayfa

BİZDEN HABERLER

 
Genel Başkanımız Ocağın Ambleminin Doğuşunu Açıkladı.

İnsan ilişkilerinin harcı HOŞGÖRÜ ve SEVGİ’dir. İnsan ve insanlıktan söz edilince akla ilk gelen bu iki temel kaynak birbirlerinden ayrılması olanaksız olan bir bütün oluşturduğu için, ikisinin bir arada dile getirilmesi yeğlenmiştir.Bu nedenle derneğimiz yaptığı etkinliklerle hoşgörü ve sevgi gibi temel kişilik özeliliğinin iyilik, doğruluk, alçak gönüllülük, saygı, dayanışma, bağlılık, tolerans, sabır ve sevecenlik gibi insan psikolojik dünyasını asilleştiren haslet ve özelliklerle temellendirilmesi ve kişiliklere nakşedilmesini amaçlamaktadır.İnsan deyince akla gelmesi gereken; iyilik, doğruluk, dürüstlük ve sevecenlik, çalışkanlık, alçak gönüllülük, sabırlılık, yüreklilik, görev aşkı, yardımseverlik, vatanseverlik, öz veri, içtenlik, bağlılık, onur ve bunların bileşkesi olan hoşgörü ve toleranstır. Tüm bu özellikler, bir bakıma sağlıklı kişiliğin temel öğelerini oluşturduğu gibi kendini gerçekleştirmekte olan insanın nasıl bir insan olması gerektiğini de ortaya koyar. Bu anlatımı dile getirmek üzere, insan için yaşamsal önemi en çok olan ve aynı zamanda gönül’ü simgeleyen KÂLP’i amblemimizin temel öğesi olarak seçtik.Başta milletimizin tüm fertleri arasında olmak üzere hoşgörü, tolerans, sevgi, saygı, güven, anlayış ve dayanışma yaratarak sağlıklı varoluş için gerekli olan sinerjiyi yaratmayı amaçladık. Buradan doğan güçle tüm dünyaya insanlığına doğru yayılan güven ortamı oluşturarak; sorunların birlikte göğüslendiği, mutlulukların birlikte yaşandığı ve zenginliklerin adil olarak paylaşıldığı bir dünyanın altyapısını hazırlamayı hedefledik. Bunun için Türk Milletini temsil eden, varlığımızın ve bağımsızlığımızın simgesi olan bayrağımızı kalbimizin içine yerleştirdik. Umut ve sonsuzluğun bir simgesi olan mavi ile de etrafını çevirerek dünyayı kucaklamak istedik.Aile ocağı, asker ocağı gibi terimler, kültürümüzde kutsiyet yüklenen iki temel sosyal olguyu ifade etmektedir. Bir evde ocağın iki yanı ailenin büyüklerinin ya da misafirlerin yeri olarak kültürümüzde yerini hala korumaktadır. Ocak açmak, yurt-yuva edinmek demek, varoluş demek, süreklilik demek, yarenliklerin yapıldığı, iyi-kötü günlerin paylaşıldığı yer, eğitsel etkinliklerin yapıldığı okul ve geleceğe ümitle bakılan yer demektir. Bu nedenle derneğimizin adına “ocak” sözcüğünü de eklemeyi uygun bulduk.Derneğimiz, öncelikle akıl ve bilimsel verilere dayanarak; insanı insan yapan kültürel değerlerin gelişmesini ve kökleşmesini sağlayarak; olgunlaşmak ve yetkinleşme yolunda ilerlemek isteyenler için, düşünsel ve insancıl nitelikli sosyal içerikli hizmet üreten bir dernektir. Üyelerimiz, derneğimiz amaçlarının gerçekleştirilmesine gönül vermiş, ilkelerini içtenlikle benimsemiş gönülleri insan, doğa, vatan sevgisiyle coşan, insanlığı kucaklamaya çalışan, kişilerden oluşan bir topluluktur.

Diğer Haberler

 
 
 
 
 
   
Tüm Haberler www.hosgoruvesevgiocagi.org.tr
   DERNEK DUYURULARI
VI. Uluslararasi Canik Sempozyumu

Degerli meslektaslarimiz,

Sizleri, Samsun Canik Belediyesi’nin öncülügünde Ondokuz Mayis Üniversitesi Egitim Bilimleri Bölümü, Samsun Milli Egitim Müdürlügü, Türk Psikolojik Danisma ve Reh

Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongre Duyurusu

Yeterli çogunluk toplandigi taktirde 13/03/2016 tarihinde, yeterli çogunluga ulasilamadigi taktirde ise 27/03/2016 tarihinde Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongresi yapilacaktir.  

Engelimize Degil Potansiyelimize Bakin


Samsun Valiligi koordinasyonunda Canik Belediyesi tarafindan yürütülmekte olan bu proje, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi tarafindan ODES programi kapsaminda finans edilmektedir.
   ÖZLÜ SÖZ
   ANKET
 İlkerimizi Beğeniyor Musunuz ?
Evet(96%)
Hayır(3%)

   
286 kişi oyladı.
   MAKALELER
Makaleler İçin Tıklayınız.