Linkler | İletişim
«« Önceki Sayfa

MAKALELER

Anlamli Bir Çagri (Halk Gazetesi)

Prof. Dr. Kurtman ERSANLI

ANLAMLI BIR ÇAGRI

Insanlarin dünyada ve ahrette mutluluga erebilmeleri için kendine özgü itikat, ibadet ve ahlak ilkeleri olan ilahi nizamlar(dinler) gönderilmistir. Bu nizamlarlara göre de topluca yapilacak ibadetler için yerler insa edilmistir. Insa edilen bu yerler, o dinin sembolleri olan mabetlerdir. Hayat sembollerden ibarettir. Mabetler Yüce Allah ile irtibati somutlastiran sembollerin basinda gelmektedir.


Peygamber Efendimiz Medine’ye hicret edince ilk icraati bir mescit insa etmek olmustur. O zamanlar mescit, medeni hayatin tüm kurumlarini temsil eden bütün fonksiyonlari üstlenmis olarak günlük yasantinin merkezinde yer almistir, almis almasina amma, bu gün sadece ibadet edilen duruma indirgenmistir. Aslinda bu durum, insan ve insanlik açisindan bir kayip degil mi ne dersiniz?


Insanin en verimli oldugu dönem, gençlik çagidir. Gençlik Yüce Allah’in bizlere ihsan ettigi çok önemli nimetlerden biri olan bu dönemdir. Süreklilik arz edece kimlik ve kisiligin yeniden yapilandigi bir dönemdir gençlik. Insani insan yapan degerler bu dönemde kazanilir. Kazanim yerlerinden bir aile, digerleri ise okul ve mabetlerdir. Camilere gelenlerin çogunun gençler degil, yaslilar olduguna göre; mabetlerin bu konuda kendine düsen bu görevi yeterince yerine getirebildiginden söz edebilir miyiz? Bunun üzerinde düsünülmesi geremez mi?


Bu durumlarin farkina varan Diyanet isleri Baskani Sayin Nuri Görmez, “Sevgili gençler Camiye gelin, orada birlikte dünya kelami konusalim.”, “Camilerin yeni konseptini birlikte olusturalim.” diye oldukça önemli ve anlamli bir çagrida bulunuyor gençlere. Evet. Mabetler, ibadetlerin husu içinde yapildigi yerler olmasinin yaninda, hos, güzel, dogru ve anlamli olmak kaydiyla her türlü kelamin konusuldugu bir mekânlar durumuna dönüsmesini isteyenleri ve bunu bir proje olarak uygulamaya koyanlari kutlamak, bir ahde vefanin geregi dersem abartmamis olurum sanirim. 


Eee… ne diyelim! “Davet haktir, gitmemek yoktur, icabet sarttir.” dersem, sözün özünü söylemis olurum diye düsünürken, siz gönül dostlari sevgili gençleri de, bu çagriya kulak vermeye davet ediyorum. Büyük düsünür Ziya Gökalp’in 

“Elimde tüfek, gönlümde iman, 

Dilegim iki: Din ile vatan...

Ocagim ordu, büyügüm Sultan,

Sultan’a imdat eyle Yarabbi!

Ömrünü müzdad eyle Yarabbi!

Yolumuz gaza, sonu sahadet,

Dinimiz ister sidk ile hizmet,

Anamiz vatan, babamiz millet,

Vatani mamur eyle yarabbi! .

Milleti mesrur eyle Yarabbi!

Sancagin tevhit, bayragim hilal,

Birisi yesil, ötekisi al,

Islam’a aci, düsmandan öç al,

Islam’i abad eyle Yarabbi!

Düsmani berbat eyle Yarabbi!

Cenk meydaninda nice koç Yigit

Din ile yurt için oldular sehit

Ocagi tütsün, sönmesin ümit

Sehidi mahzun etme Yarabbi!

Soyunu zebun etme Yarabbi!

Kumandan, zabit babalarimiz.

Çavus, onbasi, agalarimiz,

Sira ve saygi, yasalarimiz.

Orduyu düzgün eyle Yarabbi!

Sancagi üstün eyle Yarabbi!

Minareler süngü, kubbeler migfer,

Camiler kislamiz, müminler asker,

Bu ilahi ordu dinimi bekler,

Allahu Ekber, Allahu Ekber.”
Dizelerini hatirlatarak birlikte miraca yükselmenin esiginin mabetler oldugunu
unutmayalim, derim.


Diğer Makaleler

 
 
 
 
 
   
Tüm Mesajlar www.hosgoruvesevgiocagi.org.tr
   DERNEK DUYURULARI
VI. Uluslararasi Canik Sempozyumu

Degerli meslektaslarimiz,

Sizleri, Samsun Canik Belediyesi’nin öncülügünde Ondokuz Mayis Üniversitesi Egitim Bilimleri Bölümü, Samsun Milli Egitim Müdürlügü, Türk Psikolojik Danisma ve Reh

Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongre Duyurusu

Yeterli çogunluk toplandigi taktirde 13/03/2016 tarihinde, yeterli çogunluga ulasilamadigi taktirde ise 27/03/2016 tarihinde Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongresi yapilacaktir.  

Engelimize Degil Potansiyelimize Bakin


Samsun Valiligi koordinasyonunda Canik Belediyesi tarafindan yürütülmekte olan bu proje, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi tarafindan ODES programi kapsaminda finans edilmektedir.
   ÖZLÜ SÖZ
   ANKET
 İlkerimizi Beğeniyor Musunuz ?
Evet(96%)
Hayır(3%)

   
286 kişi oyladı.
   MAKALELER
Makaleler İçin Tıklayınız.