Linkler | İletişim
«« Önceki Sayfa

MAKALELER

Mustafa Kemal Atatürk'ü Anlamak (Halk Gazetesi)

Prof. Dr. Kurtman ERSANLI


MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü ANLAMAK

Insanlik açmaza düstügünde, ortam kirlendiginde, gidisat bozuldugunda insani kendini tanimasi için yarattigini bildiren Yüce Rabbim, insanligi kurtulusa götüren peygamberler gönderdigi, en son peygamberin de Resul sifatiyla bilinen Hz. Muhammet (SAV) oldugu bilinmektedir. Onun insanliga biraktigi isik, yolumuzu ve gönlümüzü isitmaya ve isitmaya devam etmekte ve ebediyete kadar da devam edecektir.


Insanlik tarihine baktigimizda; toplumlar da dara düstügünde kendi içlerinden bir lider çikarmistir. Iste Mustafa Kemal Atatürk, o kara günlerde milletimizin bagrindan dogan bir liderdir.O yaptiklariyla sadece milletimize degil, esaretten kurtulmak ve baris içinde bir dünya hayal eden insanliga da örnek olmustur.


Dini inanci, etnik kökeni, siyasi görüsü, yasam tarzi ne olursa olsun bütün milletimizi büyük, bagimsiz Türkiye idealinde birlestiren Atatürk, gücünü milletin iradesinden almistir.  Bize düsen Atatürk’ün mirasindan aldigimiz bu güç ile tarihimizin derinliklerinden gelen birlik, beraberlik ve
kardesligimizi her türlü fitne ve fesada ragmen gelecege tasimak mecburiyetindeyiz. 


Bunu basarmanin yolu Atatürk’ü dogru anlamaktan geçer. Maalesef her geçen
gün herkes Atatürk’ü kendine göre tanimlamaya çalismaktadir. Tipki Yüce
dinimizi kendine göre yorumlayarak gerçek Islam’in disinda Islam anlayislari
yaratma çabalarinda olanlar gibi. Dinimizin kaynagi Mukaddes Kitabimiz Hz.
Kuran ve Allah(CC) Resulünün sünneti saniyesidir. Baska bir kaynak aramaya
gerek var mi, ne dersiniz? Günümüz Islam dünyasina yasanan tüm acilarin ve yanlisliklarin, daginikligin, hatta düsmanliklarin nedenlerinden biri kisisel kanaatlerin ise karistirilmasi degil mi, ne dersiniz?


Ayni seyi Atatürk’ü anlamak için de söyleyebiliriz. Resit Galip, Atatürk’e bu topluma miras olarak ne biraktigini sordugunda;  Atatürk, “Manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir kaliplasmis kural birakmiyorum. Benim manevi mirasim, bilim ve akildir. Zaman süratle ilerliyor, milletlerin, toplumlarin, kisilerin mutluluk anlayislari bile degisiyor. Böyle bir dünyada asla degismeyecek
hükümler getirdigini iddia etmek, aklin ve bilimin gelisimini inkâr etmek olur. Benim Türk milleti için yapmak istediklerim ve basarmaya çalistiklarim ortadadir. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akil ve bilimin rehberligini kabul ederlerse, manevi mirasçilarim olurlar.” diye cevap veriyor.  Atatürk’ü kimse bunun ötesinde tanimlamaya kalkmasin.  1980 öncesine kadar Atatürk yerine disardan lider arayip da simdi Atatürkçü geçinenler ile Atatürk’ü reddedenlere “Mustafa Kemal Atatürk isigim, Anadolu besigim” diyen bir kimse olarak diyorum ki, Atatürk’ü rahat birakin.

Aslinda toplumlara mal olmus inançlar, degerler ve sahsiyetler o toplumlarin iliskilerinin düzenlenmesinde birer rehber, birer ilkedir. Onlarin birlik ve beraberligin temel taslari olup,  gönüller arasi köprülerdir. Bir olmanin, iri olmanin, diri olmanin mayasidir. Bunlar hiçbir ideolojiye, hiçbir siyasi
anlayisa alet edilmemelidir. Tersi, insan ve insanlik adina bir istismardir,
ihanettir.


 Ebediyete intikalinin 76. Yil dönümünde Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha özlemle, sevgiyle, saygiyla ve rahmetle yâd ederken, sözün özü; O’nu yipratmayalim, O’ndan feyz alarak gelecegimizi dogru planlayalim, derim. 
Diğer Makaleler

 
 
 
 
 
   
Tüm Mesajlar www.hosgoruvesevgiocagi.org.tr
   DERNEK DUYURULARI
VI. Uluslararasi Canik Sempozyumu

Degerli meslektaslarimiz,

Sizleri, Samsun Canik Belediyesi’nin öncülügünde Ondokuz Mayis Üniversitesi Egitim Bilimleri Bölümü, Samsun Milli Egitim Müdürlügü, Türk Psikolojik Danisma ve Reh

Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongre Duyurusu

Yeterli çogunluk toplandigi taktirde 13/03/2016 tarihinde, yeterli çogunluga ulasilamadigi taktirde ise 27/03/2016 tarihinde Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongresi yapilacaktir.  

Engelimize Degil Potansiyelimize Bakin


Samsun Valiligi koordinasyonunda Canik Belediyesi tarafindan yürütülmekte olan bu proje, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi tarafindan ODES programi kapsaminda finans edilmektedir.
   ÖZLÜ SÖZ
   ANKET
 İlkerimizi Beğeniyor Musunuz ?
Evet(96%)
Hayır(3%)

   
286 kişi oyladı.
   MAKALELER
Makaleler İçin Tıklayınız.