Linkler | İletişim
«« Önceki Sayfa

MAKALELER

Yersiz Bir Kaygi mi? (Halk Gazetesi)

Prof. Dr. Kurtman ERSANLI 

YERSIZ BIR KAYGI MI?


Ülkemizin gelecegini düsünmek, ebediyete kadar akip gidecek süreç içinde
mutlu ve huzurlu olarak, gelecek kaygisi yasamadan milletimizin ve devletimizin daima varolmasini ve varligiyla da diger milletlerin varligina varlik katacak güç ve kuvvette olmasini dilemek, bu ugurda her türlü fedakârlikta bulunmak boynumuzun borcudur. Kendim ve ailem adina konusacak olursam, bu ugurda canimizi gözümüzü kirpmadan feda etmek bizim için bir onurdur, makamlarin da en yücesidir.

Aklim erdigi günden beri ülkemizde “Aman dikkat, ülke bölünecek!” sözleri
söylene geldi. Bu konuda iç ve dis mihraklarin çalismalari olmadi mi? Olmadi
denebilir mi? Her zaman olmustur, olmaya da devam edecektir. Bu kaygiyi daha düne kadar ben de çok yasadim, hatta zaman zaman da ifade ettim. Ama Sayin Basbakanimiz Prof. Dr. Ahmet Davutoglu’nun Ahi Evran Külliyesi'ndeki 27. Ahilik Haftasi töreninde söylemis oldugu “Bakiniz, son dönemde Kobani'den gelen kardeslerimize de kapimizi açtik, hiç bir ayrim gözetmedik. Ama bir vekil tuttu, o kardesimizi, o kardeslerimizin elinden tutarak, sinirlarimizin içine çeken o aziz Mehmetçige tas atma edepsizligini gösterdi. Ona buradan sesleniyorum; Suriye'den gelen o kardeslerimiz etnik ve mezhebi kökeni ne olursa olsun gelenler, senin için gelmediler, sen orada oldugun için gelmediler, Mehmetçigin gölgesinde huzur bulacagiz diye geldiler. Eger Mehmetçik orada olmasaydi onlar o kapiya siginamazlardi. Eger Mehmetçik o siniri huzurla beklemesiydi, o kardeslerimiz Türkiye'ye gelmezler, baska yere giderlerdi. Suriye ve Irak'a dönerdik biz. Bu rüyayi görenler, bunu düsünenler hiç heveslenmesinler. Bu topraklarda bir daha kardes kavgasi yapilmasina da izin vermeyecegiz, bu topraklarda kaos çikarmak isteyenlere de firsat vermeyecegiz.” sözleri kaygilarimin oldukça azalmasina vesile oldu.

Basbakan Davutoglu, “Yeni Türkiye Vizyonu ve Medeniyet Tasavvurumuz” konulu açilis dersini dinlemeye gidemedim. Ayni tarihte Talim Terbiye Kurulu Baskanliginca hazirliklari yapilan 19. Milli Egitim Surasi Hazirlik Komisyonundaki görevim nedeniyle Ankara’daydim.  Ondokuz Mayis
Üniversitesinde vermis oldugu konferans, basindan izledigim kadariyla bir “Varolus Bildirgesi” olmus. Orada söyledigi “Selçuklu, Osmanli ve Cumhuriyet dönemleri tarihimizin birbirinden ayrilamayacak, koparilamayacak unsurlaridir.
Samsun mesalemizin yükseldigi sehirdir. Özgürlük ve onur mesalemizin yükseldigi ve devletimizin temellerinin atildigi bir sehirdir. Türkiye Cumhuriyeti devleti nevzuhur bir devlet degildir. Kültürel olarak, siyaset bilinci olarak, devlet ahlaki olarak nevzuhur degildir. Biz konjonktürel sartlarda isim vermeyeyim, ama biz dünya savasi sonrasinda çikmis, haritalarini baskalarinin çizdigi bir devlet degiliz"  sözlerini de dikkate aldigimizda; korkuya kaygiya mahal kalmadigini söylemekte bir beis var mi, ne dersiniz?

Sayin Cumhurbaskanimiz Tayyip Erdogan’in “Ey dünya, ISID gibi bir terör örgütü çikinca ayaklaniyorsun da, PKK gibi bir terör örgütü ortadayken niye
ayaklanmiyorsun? Orada niye sesin çikmiyor, ona karsi niye bir ortak mücadele verelim demiyorsun?”  ifadeleri de söylemeye çalistiklarimin açik bir göstergesi olamaz mi, ne dersiniz? Tabii bu ifadeyi yanlis anlayip, yanlis anlatanlar çikabilir. Burada ISID’i koruma yok, bir feveran var. Hatta kesin bir uyari. 

E… ne diyelim. Sözün özü, herkes diledigi gibi anlasin, anlasin, ama bunun da bir vebal oldugunu asla hatirdan çikarmasin derim.
Diğer Makaleler

 
 
 
 
 
   
Tüm Mesajlar www.hosgoruvesevgiocagi.org.tr
   DERNEK DUYURULARI
VI. Uluslararasi Canik Sempozyumu

Degerli meslektaslarimiz,

Sizleri, Samsun Canik Belediyesi’nin öncülügünde Ondokuz Mayis Üniversitesi Egitim Bilimleri Bölümü, Samsun Milli Egitim Müdürlügü, Türk Psikolojik Danisma ve Reh

Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongre Duyurusu

Yeterli çogunluk toplandigi taktirde 13/03/2016 tarihinde, yeterli çogunluga ulasilamadigi taktirde ise 27/03/2016 tarihinde Türk PDR Dernegi Samsun Subesi Kongresi yapilacaktir.  

Engelimize Degil Potansiyelimize Bakin


Samsun Valiligi koordinasyonunda Canik Belediyesi tarafindan yürütülmekte olan bu proje, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi tarafindan ODES programi kapsaminda finans edilmektedir.
   ÖZLÜ SÖZ
   ANKET
 İlkerimizi Beğeniyor Musunuz ?
Evet(96%)
Hayır(3%)

   
286 kişi oyladı.
   MAKALELER
Makaleler İçin Tıklayınız.